30 kwietnia 2015 Last Updated 9:49 am

Konieczne wizyty u dentysty

Dane naukowców są alarmujące – praktycznie wszyscy dorośli Polacy mają problem z próchnicą. Jest to przede wszystkim kwesta higieny, ale wbrew temu, co obiecują producenci

Dane naukowców są alarmujące – praktycznie wszyscy dorośli Polacy mają problem z próchnicą. Jest to przede wszystkim kwesta higieny, ale wbrew temu, co obiecują producenci past i różnego rodzaju akcesoriów do higieny jamy ustnej, czasami stosowanie tych wszystkich środków nie pomaga ustrzec się przed chorobą. Trzeba bowiem wiedzieć, że jest ona również zaraźliwa, dlatego nawet osoby, które bardzo dbają o zęby, mogą zarazić się na przykład podczas jedzenia jedną łyżką, pocałunku z osobą mającą próchnicę itp.

Ponadto skłonność do próchnicy jest w sporym stopniu uwarunkowana genetycznie, dlatego może się zdarzyć tak, że osoba, która maksymalnie dba o higienę jamy ustnej, będzie mieć ubytki, ponieważ jest obciążona tą skłonnością dziedzicznie. Dlatego tak bardzo ważne są wizyty u dentysty.

Strach przez dentystą uzasadniony?

Niestety jednak, częściej to unikanie stomatologa jest przyczyną fatalnego stanu uzębienia niż brak należytej higieny. Wiele osób boi się dentysty i nie ma nawyku chodzenia na wizyty kontrolne, bo nie wyniosła tego z domu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że usługi dentystyczne nie są tanie – w dużym mieście za wyleczenia nawet niewielkiego ubytku trzeba często zapłacić nawet kilkaset złotych.

Wprawdzie stomatolog przyjmuje również na fundusz zdrowia w przychodniach publicznych, jednak kolejki często są bardzo duże, a ponadto materiał, na jakim tacy stomatolodzy pracują, często jest gorszej jakości niż w gabinetach prywatnych. Skutkuje to na przykład mniejszą trwałością plomb, które szybko się wypłukują czy nawet wypadają. Niemniej dentystę trzeba odwiedzać, nawet jeśli nie ma się widocznych ubytków, gdyż często trudno ocenić to samodzielnie.

Kontrola pozwala zareagować i wyleczyć ząb, który ma niewielki ubytek, zaś zaniedbywanie tego skutkuje postępowaniem choroby. Może się to skończyć nieprzyjemnym (i kosztownym) leczeniem kanałowym, w ostateczności zaś – utratą zęba. Lepiej więc zapobiegać rozwojowi próchnicy niż potem zmagać się z jej skutkami kiedy będzie zaawansowana.

Wszystkie potrzebne informacje przydatne przy wizycie u dentysty znajdziesz na stronie Kliniki Implantologii, jednego z najpopularniejszych stomatologów w Krakowie

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Discuss