22 listopada 2016 Last Updated 2:49 pm

Migrena jako choroba przewlekła

Migrena jest klasyfikowana jako jedna z przewlekłych chorób neurologicznych – kolejne epizody zdarzają się w ciągu całego życia chorego. Niestety, nie wynaleziono jak do tej

Migrena jest klasyfikowana jako jedna z przewlekłych chorób neurologicznych – kolejne epizody zdarzają się w ciągu całego życia chorego. Niestety, nie wynaleziono jak do tej pory lekarstwa, dzięki któremu pacjent mógłby pozbyć się tego raz na zawsze. W aptekach dostępne są preparaty mogące co najwyżej załagodzić objawy migreny bądź skrócić przebieg epizodu. Cierpiący na tę chorobę muszą jednak być stale czujni, ponieważ każdy kolejny atak to jedna wielka niewiadoma – nie można przewidzieć, kiedy nastąpi ani też w jakich okolicznościach migrena znów się pojawi.

Należy zwrócić również uwagę na fakt, że zarówno częstość jak i intensywność epizodów jest zmienna i inaczej wygląda na każdym etapie życia jednostki. Nie oczekujmy, że ataki będą wyglądać tak samo u osoby starszej i dziecka.

Bardzo trudna choroba

Migrena– choroba trudna i ciężka, a jednak najbardziej powszechna! Dlaczego ten problem jest bagatelizowany przez tak wiele osób?

Zarówno w Polsce jak i na całym świecie migrena występuje często, szacuje się, że obecnie z problemem nawracających bóli głowy boryka się około 5 milionów ludzi, z czego przeważającą większość stanowią kobiety. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że migrena nie jest jedynie chorobą ludzi dorosłych, bowiem tyczy aż 4-5% dzieci.

To nie tylko ból głowy

Migrena to nie jedynie bóle głowy – to przyczyna ogromnej ilości problemów, dezorganizacji życia zawodowego, wysokich kosztów na poziomie społecznym.

Ludzie podchodzą do niej w sposób stereotypowy a ci, którzy takich cierpień nie doświadczają, często bagatelizują problem i nie wykazują się zrozumieniem dla tej dysfunkcji. Migrena jest lekceważona, traktowana jako choroba rozhisteryzowanych kobiet w średnim wieku. Tymczasem, z tego co już wiemy, nie można jej przypisywać jednej grupie społecznej, gdyż dopada ona wszystkich i w każdym okresie ich życia. Nie mamy na to wpływu – czy prowadząc zdrowy tryb życia, czy będąc osobą aktywną fizycznie, dobrze się odżywiającą – w tej dziedzinie każdy jest narażony, jeżeli tylko przejawia ku temu predyspozycje.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Discuss